Biography

RUMELİ’DE MEŞK

Duygu Üstünel, ses 

Ramazan Sesler, klarinet  

Serdar Aygün, ud 

Ertugrul Sentürk, akordeon 

Bülent Ustaoglu, darbuka, Saksafon

Yüzyıllardır kapısını aşındıran farklı kültürlerin sesini, bir harman olarak Rumeli müziğinde duymak mümkündür. Söylenen her türkü, tarihin izlerine tanıklık eder, zengin ve çok kültürlü yöre geçmişinden  müzikli fotoğraflar sunar.

Neredeyse tüm Balkan ülkelerini kapsayan coğrayada yaşayan halkların müzikleri birbirini etkileyerek günümüze hem ortak hem özgün tarzları olan bir biçimde ulaşmıştır. Çoğu kez aynı türkü aynı müzikle ayrı dillerde söylenegelmiştir. Aynı türkü ile gülünür, hüzünlenilir, ağlanır ya da coşup  dans edilir.

Rumeli müziği makamsal özellikleriyle aynı zamanda bir “meşk” müziğidir. Köy kahvehanelerinde , meyhanelerde, düğün ve şenlik  sofralarında bölgenin bir birinden değerli müzisyenlerince  çalınıp söylenir, meşk edilir.

Ses sanatçısı Duygu Üstünel,  « Rumeli’de Meşk » adıyla gerçekleştirdiği yeni çalışmasında, köklerinin beslendiği   Balkanlarda önemli bir yere sahip olan Türkçe  eserlerden seçtiği, birbirinden güzel türküleri bize bu meşk ortamını yaşatarak sunuyor.

« Rumeli’de meşk » dinletisinde Duygu Üstünel , Trakya müziğinin puslu ve hüzünlü; özlem ve gurbet yüklü ama aynı zamanda renkli, coşkulu, hareketli ve kıvrak türkülerini bir araya getiriyor.  Bu türküleri dinlerken hüzne gark olduğunuz bir anda, müziğin ahengi birden kıpırdanıp coşturur, kanınızı kaynatan kendine has üslubu ile sizi şaşkına çevirebilir. Arda’nın coşkun suları  gibi alçalıp yükselen bir ritmi vardır.

Balkan İzleri  ve Yedicihan Kadınları topluluklarında da solistlik yapmakta olan  Duygu Üstünel,  « Rumeli’de Meşk » dinletisinde, hem kendi derlediği hem de çok yorumlanmamış türkülerden  oluşan saklı bir repertuar sunuyor.

Rumeli Meşkinde Duygu Üstünel’in güzel sesine Türkiye’nin çok değerli müzisyenleri eşlik ediyor.