Biography

Gülcan Kaya lise’den sonra konservatuvarın ses bölümüne başladı.  1993 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu TRT’nin yetişmiş sanatçı sınavını kazandı ve  İstanbul Radyosunun kadrolu ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı. 1996’da konservatuvarı bitirdi ve halk türkülerinde kadının yerini inceleyen bir araştırma yaptı. Haliç Üniversitesi konservatuvarında 4 yıl öğretim görevlisi yaptığı yıllarda, konservatuvarın halk müziği bölümünü kurdu. Radyo ve televizyonda halk türküleri üzerine programlar sundu ve yayın sorumlulukları yaptı.

Anadolu’nun hemen her yöresinden derlenen türküleri, ustaca yorumlayan Gülcan Kaya, Türkiye’de kadın sesleri arasında oldukça geniş ve farklı bir ses rengine sahiptir.

Anadolu batıni tasavvuf anlayışını yansıtan deyiş ve semahlardan, gurbet, sıla konularını taşıyan türküler, ölüm, ayrılık konusunu işleyen uzun havalar, ağıtlar, hemen her yöreden, aşk-sevda üzerine söylenmiş türküler, Konya ve Orta Anadolu’nun ritimli, hareketli kaşık havaları, oyun havaları, Keskin yöresi türküleri, mizahi türküler, Azeri türküler, Zeybekler, Karadeniz türküleri Gülcan Kaya’nın geniş repertuar yelpazesini oluşturuyor. Birçok yörelerinin, değişik tarzdaki türkülerini mükemmel bir ustalıkla yorumlayan Gülcan Kaya, Türkiye’nin en güzel kadın sesleri arasında yer alıyor.

Gülcan Kaya, bayan sesleri arasında; bütün Anadolu’yu kucaklayan repertuar anlayışı; lirik ve kendine has ses rengiyle, geleneksel söyleyiş biçimine mümkün oldukça sadık kalarak ortaya koyduğu müzikal tavır ve duygulu söyleyişle halk müziğinde ender bir yere sahiptir. Kendisini canlı performans sanatçısı olarak tanımlayan Gülcan Kaya, Anadolu halk türküleri’nin dünyanın en önemli ve en güzel renklerinden biri olduğunu düşünüyor.

Yurt dışında çok sayıda sahnede yer alan sanatçının, dünyada geleneksel müziğin en önemli sahnesi kabul edilen Paris Şehir Tiyatrosunda verdiği konseri canlı olarak kayda alınarak, Fransa’nın tanınmış yapım firmalarından Naif tarafından bir albümü yayınlanmıştır.

Gülcan  KAYA – ses

Selçuk Murat KIZILATES – Divan, üç telli

Erkan AKALIN  –  Baglama, üç telli

Ayhan AYDIN  – Baglama, Ruzba ve gimsa

Performansları: ADEM, Cenevre Evora Classica Festival / Evora – Portekiz Wereldfesst Festival / Utrecht – Hollanda Festival Voix des Femmes », Anvers ve Liège – Belçika Théâtre de la Ville de Paris Babel Med Music », Dock des Suds, Marsilya La Comédie de Reims, Fransa Festival Les Orientales », Saint-Florent le Vieil – Fransa Festivals Les Suds », Arles – Fransa Festival El Qantara », Bourges – Fransa,