Biography

Ahmet Özden – zurna
Savaş Borazan – klarnet
Bülent Ustaoğlu – saksafon

Faruk Giley – davul & darbuka

Rüstem Çembeli – davul & darbuka
Türkiye’nin ünlü zurna virtüöz’ü Ahmet ÖZDEN’in yönettiği Kumpanya İstanbul topluluğu Trakya’nın tanınmış roman müzisyenlerinden oluşuyor. Türkiye’nin çeşitli yöre müziklerini kendilerine özgü tavırlarıyla yorumlayan Kumpanya İstanbul geleneksel müziği çağdaş doğaçlamalar ile bütünleştiriyor.
Paris’te çalışmalarını yürüten Hitit Production’un desteğiyle 2001 yılında kurulan Kumpanya İstanbul yurt dışındaki önemli festival ve kültür merkezlerinde şimdiye  dek çok sayıda konser verdi. Hitit Production işbirliği ile Buda Musique tarafından 2002 yılında Fransa’da “Fanfare Tsigane de Thrace” (Ahmet Özden & Kumpanya İstanbul)”isimli, tüm dünyada dağıtılan bir albümü çıktı.
Roman müzisyenlerin yoğun olarak yaşadığı Lüleburgaz’da oturan Ahmet Özden, bölgesindeki müzisyenler tarafından kendilerinin önemli bir öncüsü olarak görülüyor. Düğün çalgıcılığı geleneğiden gelen Ahmet Özden’in dedesi ünlü bir  zurnacı, babası  ise Trakya’nın çok tanınmış davulcularından biridir. Dededen babaya, babadan oğula devredilen müzisyenlik geleneği ortamında yetişen Ahmet Özden yıllardır, Okay Temiz’in Magnetic Band topluluğunda kaba zurna çalıyor ve  Ivo Papazov, Yıldız İbrahimova ve Paroah Sanders gibi sanatçılar ile sık sık sahne alıyor.
Ahmet Özden, Kumpanya İstanbul topluluğunda zurna’yı lider çalgı olarak kullanarak, orkestra geleneğine Türkiye’de bir yenilik getiriyor. Zurna, Kumpanya İstanbul topluluğu ile birlikte  ilk kez eşlik eden çalgı olmaktan çıkıp, orkestranın lideri konumuna geliyor. Nefesli çalgıların ağılıkta  olduğu bu topluluk Türkiye’de zurnayı solo saz olarak öne çıkarıyor.
Cura, orta ve kaba zurna olarak Türkiye’de üç çeşidi bulunan zurnanın, özellikle Trakya’daki türü kaba zurnanın ustası olan Özden’e her biri büyük doğaçlama ustası olan ünlü roman müzisyenler eşlik ediyor.  Kumpanya İstanbul, Ahmet Özden’in yanı sıra Türkiye’nin nadir klarnet virtüözü Savaş Zurnacı, çubuk dümbelek ve davul’un önemli isimlerinden Rüstem Çembeli, saksafon’da Bülent Ustaoğlu ve trompette Saffet Tangül ile Paris müzikseverlerinin bir kez daha karşısına çıkıyor.