Biography

Jazz salt bir müzik türü degil, aynı zamanda bir ifade aracıdır. Jazz’ı evrensel kılan da bu nitelikleridir. Jazz’ı sadece geleneksel repertuarın (standartlar) yorumlanması olarak görmemekteyiz. Nasıl Amerika’dan kaynaklanan jazz için standartlar ve Afro-Amerikan popüler müzik besin kaynağı ise, dünyanın diğer yerlerinde doğan ve yasayan müzisyenler için de kendi yerel kaynakları, müzikleri ve kültürleri kendilerini jazz müziği ile ifade etmek istediklerinde onlar için besin kaynaklarını oluşturur.
Türk müziği ile jazz’ın ortak noktalarından en önemlisi doğaçlama olabilir. Ancak Türk müziğindeki doğaçlama olan taksim genelde bir müzisyen tarafından eşliksiz form gözetmeden yapılır. Jazz disiplininde ise form ve armonik yapı takip edilerek bir grup eşliğinde yapılır.
Önder Foçan, Swing a la Turca, kaynağı Istanbul olan Türk müziği parçalarının armonize edilerek icra etmekte, bu arada oluşan form ve armonik yapı üzerinden de jazz disiplini de grupça doğaçlamalar yapmaktadır. Yani melodi ve kaynak Istanbul’lu, tavır ise evrenseldir.
Önder Focan, Swing a la Turca, İstanbul’daki geleneksel müzikten beslenmekte, ancak bu yerel tadı evrensel jazz ifade tarzıyla yorumlamaktadır. Grubun repertuarında Istanbul’lu Türk müziği bestecilerinin değişik dönemlerdeki eserleri ile birlikte Önder Foçan’ın aynı anlayıştaki besteleri de yer almaktadır.
Grubun gitarcısı Önder Foçan beste ve düzenlemeleri  de yapmaktadır. Önder Foçan Türkiye’de ve dünyada birçok önemli müzisyenle çalmış, birçok uluslararası festivalde yer almış, kendi adına 10 albümü bulunan bir jazz gitaristidir.
Grupta yerel enstrüman olarak Ney bulunmaktadır. Grubun neyzeni ise Şenol Filiz’dir. Şenol Filiz gerek geleneksel Türk müziği gerekse kendi grubu Yansımalar ile Türkiye ve Avrupa’da çok beğeni toplayan, birçok kez uluslararası sahnede çalmış çok değerli bir müzisyendir.
Kontrabasda yer alan Erdal Akyol Istanbul Opera Orkestrası’ndaki görevi ile birlikte yerli ve yabancı pek çok müzisyenle birlikte çalışmış, Türkiye’nin en beğenilen  basçılarından biridir.
Davulda yer alan Ediz Enver Nehat ise olgun stili, swing’i ve yumuşak tuşesiyle dikkati çekmekte ve özellikle akustik jazz gruplarının vazgeçemediği bir müzisyendir.